08 مارس 2021
مارس 8, 2021

کم آبی در کودکان

0 Comment

کم آبی در کودکان

از اونجایی که کودکان بیشتر مواقع در حال جنب و جوش هستند گاهی اوقات متوجه نمیشوند که تشنه هستند و باید استراحت کنند چه برسه به این که بخواهند آب بخورند و مادران همیشه نمیتوانند این را بفهمند که چه زمانی کودکشان تشنه است و به آب نیاز دارد. مخصوصا زمانی که هنوز کودک نمیتواند صحبت کند و درخواستش را باگریه میگوید.

کودکان خردسال بیشتر در معرض کمبود آب هستند و مایعات کمتری را دریافت میکنند و مایعاتی را که از دست دادند نمیتوانند برگردانند.

کم آبی در کودکان چه علائمی دارد؟

کودکتان کمتر ادرار میکند و کمتر پوشکش را تعویض میکنید
رنگ ادرارش تیره و غلیظ است ویا کمتر از قبل ادرار کرده است
لبهایش دچار خشکی میشود و باعث میشود ترک بخورد
فرزندتان مانند همیشه انرژی ندارد و بی حال است

راه های جلوگیری از کم آبی کودکان:

قبل از هرچیزی به کودکتان آب بدهید. کودکان نوپا به 4 تا 6 فنجان آب احتیاج دارند که معادل 2 فنجان شیر میباشد. اما زمانی که هوا گرم است روزانه 2 تا 3 بار آب به او بدهید تا تشنگی اش بر طرف شود.
لباسی را تنش کنید که برای آن فصل مناسب باشد اگر که تابستان است و هوا گرم است از کلاه لبه دار و لباس های خنک تابستانی استفاده کنید.
اگر که به همراه فرزندتان بیرون میروید همراه خود آب داشته باشید
برای فرزندتان غذاهایی را درست کنید که بتواند آب از دست رفته بدنش را تامین کند این غذاها شامل انواع اسموتی،انواع سوپ،هندوانه میباشند که باعث میشود کودکتان احساس تشنگی نکند.

اگر کودکتان دچار کم آبی بدن شده است ممکن است به آنفولانزای معده دچار شود.

کمبود آب بدن میتواند روی دستگاه گوارش تاثیر بگذارد که معمولا توسط ویروس ها ایجاد میشود. زمانی که کودکتان دچار اسهال و استفراغ میشود یعنی ویروسی وارد بدنش شده است. اگر که استفراغ کودک زیاد باشد باعث میشود سدیم،پتاسیم، و کلرید کودک از بین برود و اگر این ها از بین بروند تعادل مایعات در بدن کودک بهم میریزد.

 

چه زمانی کودک را به بیمارستان ببریم؟

خنکی غیرمعمول دست و پا
پوست چروکیده
هیاهوی شدید
بی حالی یا خواب آلودگی غیرمعمول
پوشک خشک بیش از 18 تا 24 ساعت است

اگر که علائم بیشتر شد و نگران کننده بود با متخصص اطفال تماس بگیرید.