نکات و مراقبت های بعد از جراحی بینی

این دستورالعمل ها باید به دقت خوانده شده و دنبال شود. موارد ذیل برای پاسخ به متداول ترین سوالات مطرح شده در خصوص مراقبت های بعد از جراحی بینی طراحی شده اند.

فعالیت

در طول هفته اول بعد از جراحی، به شدت فعالیت های خود را محدود کنید.

بهتر است در طول روز جراحی و پس از آن در منزل قدم بزنید؛ این به جلوگیری از لخته شدن خون در پاها کمک می کند.

هنگامی که نشسته اید، مرتباً پاهای تان را حرکت دهید؛ این باعث می شود که لخته های خود تشکیل نشود.

وقتی خوابیده اید یا در حال استراحت کردن می باشید، با قرار دادن 2 تا 3 بالشت در زیر سر، سر خود را در موقعیت بالاتر از قفسه سینه قرار دهید و از برگشتن به پهلو خودداری کنید. اگر بیش از حد تقلا کرده و به خود فشار بیاورید، خونریزی و تورم طولانی مدت تر خواهد شد.

در 24 ساعت اول بعد از جراحی، زمانی که به منزل بازگشته اید نفس عمیق بکشید. این باعث انبساط پایه ریه های شما می شود.

احساسات خود را تحت کنترل داشته باشید. احساس اندکی افسردگی برای چند روز بعد از جراحی، طبیعی می باشد. این دوران با بهتر شدن حالتان و بازگشت به حالت طبیعی، به سرعت سپری می شود. خشم، گریه کردن یا بروز شدید دیگر احساسات، تنها باعث بیشترشدن تورم و افزایش احتمال خونریزی می شود.

از خم شدن، بلند کردن اجسام سنگین، انجام فعالیت های کششی یا ایروبیک به مدت 3 هفته خودداری کنید.

می توانید 3 هفته بعد از جراحی به فعالیت های نرمال خود بازگردید. سعی کنید به تدریج، سطح فعالیت های خود را طی یک دوره 5 تا 6 هفته ای بعد از جراحی، افزایش داده و به سطح نرمال قبل از عمل بازگردانید.

بهبود کامل استخوان های بینی، به یک دوره 6 هفته ای نیاز دارد؛ فعالیت های خود را به آرامی از سر بگیرید.

به مدت 4 تا 6 ماه از انجام فعالیت های انقباضی یا نیمه انقباضی خودداری کنید؛ شنا کردن بعد از 6 هفته ، مجاز می باشد.

ورزش ها و ماساژ خاص بینی در قرار ملاقات های بعد از جراحی به شما آموزش داده خواهد شد.  لطفاً این دستورالعمل ها را به طور کامل اجرا نمایید، چون اجرای دقیق آن ها می تواند به شما در کاهش شکل گیری بافت اسکار کمک کند.

مواد خوراکی

مصرف الکل باید محدود شود، چون این ماده فشار خون را افزایش داده و باعث شروع خونریزی می شود. در طول هفته اول، از نوشیدن الکل خودداری کنید.

پس از جراحی، مقدار زیادی مایعات بنوشید؛ چون دهیدراته شدن می تواند در ایجاد احساس حالت تهوع دخیل باشد.

خوردن مقدار اندکی غذا، 20 دقیقه  قبل از مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک ( بخصوص داروهای مسکن و آنتی بیوتیک ها) می تواند به جلوگیری از ایجاد حالت تهوع، کمک کند. لازم به ذکر است که قبل از مصرف هرگونه دارو باید با پزشک خود مشورت کرده و در صورت صلاحدید ایشان اقدام مصرف دارو کنید.

اگر حالت تهوع دارید یا استفراغ می کنید، باید خوردن غذا و مصرف داروهای مسکن را تا رفع حالت تهوع و استفراغ به تعویق بیاندازید.

تنها 2 تا 3 اونس مایعات شفاف در فواصل زمانی یک ساعته، تا زمان فروکش کردن حالت تهوع و استفراغ بنوشید. در صورت تداوم داشتن این علائم، از داروهای ضد تهوع استفاده کنید، چون استفراغ کردن می تواند مضر بوده و به بروز برخی مشکلات منجر شود.

حمام کردن

شما می توانید در طول مدتی که بینی شما گچ گرفته شده است، حمام بگیرید و از دوش گرفتن خودداری کنید؛ گچ باید خشک بماند.

باید با دقت صورت تان را با صابون ملایم بشویید و با حوله پنبه ای آن را تمیز کنید، ولی مراقب باشید که گچ خیس نشود.

درد، تورم، کبودی و عفونت

درد با استفاده از داروهای مسکن، قابل کنترل می باشد. بعد از روز اول، درد به اندازه کافی فروکش می کند به طوریکه تیلونول، به عنوان داروی مسکن کفایت خواهد کرد.

تورم و کبودی اطراف چشم ها و گونه ها متغیر می باشد. تورم و کبودی، طی دو روز بعد از جراحی به حداکثر میزان خود می رسد و سپس طی یک دوره 5 تا 7 روزه فروکش می کند.

آموزش ها و دستورالعمل های لازم در خصوص استفاده از آرنیکا که یک داروی گیاهی بدون عوارض جانبی می باشد برای کاهش دادن کبودی به شما داده خواهد شد.

اگر تورم اطراف چشم ها و گونه ها زیاد بود، نگران نباشید؛ این تورم و کبودی از بین می رود و بر روی نتیجه نهایی هیچ تاثیری بر جای نخواهد گذاشت. تورم نسبت به کبودی چند روز بیشتر، ماندگار خواهد بود.

عفونت اتفاقی غیر عادی به شمار می آید؛ تب و تورم موضعی، با قرمزی و درد، گاهی نشانه پیشرفت عفونت بوده و باید به پزشک گزارش داده شود. در این شرایط، درمان مناسب آغاز می شود.

نتایج نهایی جراحی بینی شما بعد از 6 تا 12 ماه نمایان می شود.

لازم به ذکر است که دکتر راضیه یابری ، جراح بینی تهران در جلسه مشاوره قبل از جراحی بینی توضیحات جامعی در رابطه با نکاتی که باید بعد از جراحی رعایت کنید را خدمت تان ارائه می کنند.