08 مارس 2021
مارس 8, 2021

متخصص زنان

0 Comment

بهترین متخصص زنان

به پزشکی متخصص زنان ، گفته می شود که توانایی درمان بیماری‌ های مربوط به زنان و دستگاه تناسلی ( واژن ) را داشته باشد ، علاوه بر آن در زمینه‌ زایمان ( زایمان طبیعی و سزارین )  نیز فعالیت می کند. ( متخصص زنان در جنوب تهران )

به طور دقیق باید بگوییم که پزشک متخصص زنان ، باید توانایی مورد نیاز جهت انجام جراحی و درمان بیماری های مربوط به زنان ؛ همچون بیماری های دستگاه تناسلی ، زایمان ، نازایی و غیره را داشته باشد ، از این رو متخصصان زنان نقش به سزایی در حفظ سلامت بانوان دارند.

 

متخصص زنان ، همواره تلاش می کند تا میزان آگاهی مردم را در رابطه با نیازهای مراقبتی زنان را افزایش دهد ، تا بدین ترتیب ، سبب کاهش انواع بیماری ها و سرطان های شایع زنان در سطح جامعه شود.

بسیاری از بانوان عقیده دارند ، تنها بانوان متاهل نیاز به مراجعه و معاینه تحت نظر متخصص زنان را دارند ؛ در حالی که اینطور نیست و بانوان در هر رده سنی ؛ اعم از مجرد و متاهل همواره نیازمند رسیدگی و مراقبت خاص می باشند.

سن مراجعه به متخصص زنان

تمامی بانوان در رده سنی ۲۰ الی ۷۰ سالگی باید به طور مرتب ، حداقل سالی یک بار جهت چکاپ و انجام آزمایشات سلامت ؛ همچون تست پاپ اسمیر ، واکسن HPV و غیره به متخصص زنان مراجعه کنند ؛ چرا که امروزه با افزایش قابل توجه افراد مبتلا به انواع بیماری های زنان ، سرطان ، ناباروری ، بیماری های عفونی ؛ همچون زگیل تناسلی ، تبخال تناسلی ، هپاتیت و ایدز و غیره ؛ مراجعه مرتب به متخصص زنان در شهرری می تواند سبب مانع از بروز و پیشرفت سریع این بیماری ها شود.

بانوان باید در صورت مشاهده هر گونه علائم غیر طبیعی در ناحیه تناسلی ، شکم ،  لگن و غیره بلافاصله به پزشک زنان مراجعه کنند ، چرا که بروز چنین علائمی می توانند خطرناک باشند و بر سلامت افراد تاثیر بگذارد.

فعالیت پزشک زنان

با توجه به گسترده بودن حوزه فعالیت پزشک زنان ، آن ها توانایی فعالیت در چندین زمینه را دارند ؛ برخی از فعالیت آن ها در زمینه تشخیص و درمان بیماری های زنان ، درمان بیماری های بلوغ ، درمان بی اختیاری ادرار ، درمان کیست تخمدان ، درمان فیبروم ، درمان نازایی ، درمان نامنظمی چرخه قاعدگی ، مراقبت های بارداری ، یائسگی و غیره می باشد.

حوزه فعالیت متخصص زنان

از آنجا که حوزه کاری این رشته بسیار گسترده است ، متخصصین زنان دوره های آموزشی متعددی را می گذرانند و به همین دلیل می توانند در چندین زمینه فعالیت داشته باشند ؛ به طور کلی فعالیت های این تخصص با توجه به نوع فلوشیپ آن در زمینه انکولوژی زنان ، زنان و ناباروری ، پریناتولوژی ، اختلالات کف لگن در زنان و لاپاراسکوپی صورت می گیرد.

حوزه تشخیص

زمانی که بیمار به پزشک متخصص زنان مراجعه می کند ، در ابتدا تحت معاینه قرار می گیرد و با توجه به علائمی که با پزشک مطرح می کند ، مشاوره خواهد شد ؛ سپس آزمایشات بیمار بررسی شده و مشکل و بیماری فرد تشخیص داده می شود ؛ در نهایت متناسب با آن درمان صورت می گیرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درمان بیماری های دوران بلوغ

در دوران بلوغ ممکن است دختران با مشکلاتی ؛ همچون درد شدید دوران قاعدگی ، خونریزی های غیر طبیعی ، ترشحات بی رویه ، بوی بد واژن و غیره مواجه شوند و این عوارض نگرانی آن ها را در پی داشته باشد ؛ اما با مراجعه به متخصص زنان ، اقدامات مراقبتی و درمانی صورت می گیرد و فرد به طور کامل درمان خواهد شد.

توصیه می شود ، دختران به منظور اطمینان از سلامت خود ، هر چند وقت یکبار به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایند.

درمان عفونت های دستگاه تناسلی زنان و بیماری های مقاربتی

با مراجعه به متخصصین زنان ، می توانید نسبت به درمان و بررسی انواع سرطان ها ، عفونت و بیماری های مقاربتی ؛ همچون زگیل تناسلی ، تبخال تناسلی ، هپاتیت و ایدز اقدام نمایید.

افرادی که دارای علائمی ؛ همچون سوزش ، خارش ، ترشحات بدبو و غیر طبیعی هستند ، یا در ناحیه تناسلی خود متوجه ضایعه شده اند ، باید فورا به پزشک مراجعه نمایند.

درمان بی اختیاری ادرار

به طور کلی بانوان بر اثر عوامل مختلف ؛ همچون زایمان های متعدد ممکن است با این عارضه مواجه شوند ؛ با مراجعه به متخصصین زنان ، پس از معاینه و بررسی شرایط بدنی ، میزان فعالیت های او و شدت بی اختیاری ، از طریق تجویز دارو یا ورزش های به خصوص نسبت به درمان آن اقدام می کند.

درمان کیست های تخمدان و فیبروم رحمی ( میوم )

کیست تخمدان ، فیبروم یا میوم رحمی از کلماتی هستند که خانم ها بارها آن را شنیده اند ؛ بروز این عارضه ها در بانوان امری شایع می باشد ؛ از علائم این عوارض می توان به عادت های ماهانه نامنظم یا با خونریزی شدید اشاره کرد ؛ معمولا ، برای درمان کیست های تخمدان ابتدا دارو تجویز می شود و در صورتی که دارو درمانی چندان اثر گذار نبود ، جراحی صورت می گیرد.

منظم کردن چرخه قاعدگی

نامنظم شدن عادت ماهانه می تواند نشان دهنده عوارضی ؛ همچون افسردگی و استرس ، اختلال هورمونی ، کیست تخمدان ، عفونت ، سرطان و غیره باشد ؛ بنابراین ، اگر عادت شما با تاخیر بیش از 7 تا 10 روز باشد ، باید به متخصص زنان مراجعه نمایید.

 

مراقبت های بارداری

دوران بارداری بسیار حائز اهمیت است و در سلامت مادر و جنین نقش مستقیم خواهد داشت ؛ بنابراین در این دوران باید به صورت مداوم تحت نظر پزشک متخصص زنان باشید ؛ در این دوران پزشک مادر و جنین را به صورت مستمر معاینه کرده و در صورت بروز بیماری و مشکلاتی ؛ همچون دیابت ، فشار خون ، ترکیدن کیسه آب و غیره فورا نسبت به درمان و رفع آن ها اقدام می کند ؛ همچنین مادر را در جریان اقدامات و رژیم غذایی مناسب این دوران قرار می دهد.