08 مارس 2021
مارس 8, 2021

لازک

0 Comment

لازک

لازک نوعی شیوه جراحی لیزری چشم است که برای رفع عیوب انکساری چشم مانند دوربینی ، نزدیک بینی و آستیگماتیک مورد استفاده قرار می گیرد. در عمل لازﻙ از لیزر اکسایمر برای شکل دهی قرنیه و اصلاح بینایی استفاده می شود. ( عمل لازک در گیلان )

این عمل با اصلاح سطح قرنیه و تابش لیزر به سطح چشم ، به بیمار کمک می کند بدون استفاده از لنز یا عینک دید واضح به دست آورد. روش لازﻙ بر خلاف استفاده از لنزهای تماسی ، درمان دائمی شماره چشم می باشد.

در لازﻙ بدون نیاز به بیهوشی و فقط با بی حسی موضعی ، بافت پوششی سطح قرنیه یا لایه اپی تلیوم که متشکل از ۴ تا ۵ لایه سلول به ضخامت تقریبی ۵۰ میکرون است ، برداشته می شود.

این عمل برای افرادی که ضخامت قرنیه کمی دارند مناسب است. استفاده مرتب و طبق برنامه از قطره های چشمی در تثبیت شماره چشم بعد از جراحی موثر است.

یکی از اصولی که در هفته های ابتدایی بعد از عمل باید رعایت کرد خودداری از نگاه کردن طولانی مدت به وسایلی مانند موبایل ، کامپیوتر و کتاب می باشد.

لازک
شرایط انجام جراحی لازک

حداقل سن ۱۸ سال
ثابت بودن نمره چشم به مدت ۶ ماه
آب مروارید یا التهاب چشمی شدید نداشته باشد
فرد در دوران بارداری و شیردهی نباشد
قوز قرنیه نداشته باشد
خشکی چشم شدید نداشته باشد
عدم وجود بیماری های روماتیسمی و دیابت

آیا امکان انجام مجدد لازک وجود دارد ؟

همان طور که پیش تر گفتیم ، لازﻙ یک درمان دائمی برای رفع عیوب انکساری چشم است و نیازی به انجام دوباره این عمل نیست در موارد بسیار نادری از برگشت شماره ، امکان انجام مجدد البته در صورت صلاح دید چشم پزشک وجود دارد.

باید توجه داشت تمامی افراد با بینایی نرمال ، دید کامل و بدون شماره چشم در سنین بالای ۴۰ تا ۴۵ سال به دلیل بروز پدیده پیر چشمی یا پرسبیوپی برای دید نزدیک نیاز به عینک نزدیک خواهند داشت.

در فردی که تحت لازک ، لیزیک یا پی آر کی نیز قرار می گیرد نیز این نیاز در سنین بالا وجود خواهد داشت ، اما همچنان دید دور بدون عینک خواهد بود.
مراقبت های بعد از عمل لازک چشم

بعد از عمل لازﻙ ، پزشک برای شما یک لنز تماسی پانسمانی قرار می دهد که این لنز نهایتا تا یک هفته بعد از سطح چشم برداشته خواهد شد.
برای رفع درد و احیانا سوزش چشم از قطره های اشک مصنوعی استفاده خواهد شد. قطره های آنتی بیوتیک و قطره های ضد التهاب نیز تا چندین هفته ادامه می یابد.
در هفته اول بعد از عمل لازک ، بینایی شما کم کم رو به بهبود می رود و این روند تا چند ماه ادامه دارد.
زمان بازگشت به فعالیت های روزانه در افراد مختلف متفاوت می باشد و معمولا بین ۳ روز تا یک هفته است