10 دسامبر 2020
دسامبر 10, 2020

زایمان طبیعی

0 Comment

توضیحاتی درباره زایمان طبیعی

زایمان طبیعی به دنیا آوردن جنین به روش طبیعی و از طریق واژن محدود شده به هیچگونه مداخله پزشکی است. این نوع زایمان می تواند تنوع انتخاب ها باشد، زایمان در مرکز زایمان یا منزل در عوض بیمارستان ( اگرچه در بیمارستان هم می توانید درخواست زایمان بدون دارو داشته باشید)، زایمان در وان حمام، زایمان به حالت خوابیده یا نشسته گزینه های نحوه زایمان است.

جنین در زایمان طبیعی از کانال تولد (واژن) خارج می شود. اغلب مادران حدود 38 تا 41 هفته دوره بارداری را سپری می­کنند. با این حال، راهی برای دانستن زمان تولد وجود ندارد. زایمان فرایندی­ است که جنین را در موقعیت تولد قرار می دهد، جنین را از کانال تولد به بیرون هدایت می کند، جفت بعد از زایمان خارج می شود.

درابتدا رحم شروع به انقباض می کند و جنین را به سمت کانال تولد حرکت می دهد. دهانه رحم به آهستگی تا قطر حدود 10 سانتیمتر بزرگ می شود. زایمان می تواند سریعتر باشد اگر زایمان طبیعی زودرس باشد.

تنفس موزون، مدیتیشن و طب فشار می تواند در مراحل اولیه کمک کند. بعضی زنان نیازی به کنترل درد ندارند. گزینه های پزشکی زیادی برای کنترل درد وجود دارد. تمام روشهای تسکین درد زایمان خطرات و مزایایی دارد.

مراقبت های پیش از تولد سلامت مادر و کودک در دوران بارداری را پیگیری می کند. مراقبت پیش از تولد می تواند به شناسایی مشکلات احتمالی کمک کند.

برنامه زایمان می تواند به مادر توضیح دهد چه می خواهد. میانگین زمان اولین فرزند 12 ساعت است که می تواند متفاوت باشد. مدت بستری شدن در بیمارستان یک تا سه روز است. داروی­ ضد درد با تزریق وریدی یا عضلانی زمانی داده می شود که انقباضها قوی تر یا دردناک تر می شود و می تواند از جریان­ خون جنین عبور کند.

در بی حسی کمر، مسکن مایع ضد درد نزدیک نخاع تزریق می شود، به مقادیر کوچک توسط متخصص بیهوشی انجام می شود، از جریان خون جنین عبور نمی کند.

درد و حس را در قسمت تحتانی بدن کاهش می دهد، تسکین درد خوبی خواهد داشت و روند زایمان ادامه می یابد، می تواند موجب سردرد و افت فشار خون همچنین تغییر در ضربان قلب جنین شود.

بیحسی نخاعی، داروی درد مایع به مایع نخاعی تزریق می شود،برای تسکین درد زایمان استفاده می شود بویژه اگر پنس (فورسپس) یا دستگاه مکش ضروری باشد، اغلب در زایمان سزارین استفاده می شود، نیمه تحتانی بدن را بی حس می کند و توانایی فشار دادن را کاهش می دهد، مسکن خوبی است و سریع عمل می کند، می تواند موجب سردرد بعد از زایمان و افت فشار خون همچنین تغییر ضربان قلب جنین شود.

بیحسی موضعی: به واژن یا ناحیه اطراف تزریق می شود، اگر اپیزیوتومی (برش ناحیه عضلانی بین واژن ومقعد) لازم باشد، همچنین زمانی استفاده می شود که پارگی بخیه می شود، درد انقباض را آرام نمی کند.
علائم زایمان این به شرح ذیل می باشد:

انقباض رحم
پاره شدن کیسه آب
خونریزی مختصر رحم
زایمان واقعی و زایمان کاذبزایمان طبیعی

انقباض رحم در زایمان کاذب نامنظم است که اغلب انقباض های براکستون هیکس نامیده می شود. این انقباض ها طبیعی است اما می تواند دردناک باشد و معمولا در معده نه کمر احساس می شود. زمان انقباض ها روش خوبی است تا اختلاف زایمان واقعی و کاذب را بیان کرد. توجه داشته باشید از زمان شروع یک انقباض تا انقباض بعدی چقدر طول می کشد. انقباضهای زایمان طبیعی نزدیکتر به هم اتفاق می افتد و طولانی تر وقوی تر می شود. این انقباض در کمر احساس می شود.
قبل از زایمان طبیعی

با یکی از خویشاوندان خود یا دوستان هماهنگ کنید تا هنگام زایمان در کنار شما باشد.
آزمایش خون برای تعیین عفونت خاص که می تواند به جنین منتقل شود باید انجام شود. ممکن است آنتی بیوتیک برای مقابله با عفونت باکتریایی تجویز شود.
ممکن است برای شروع زایمان دارو داده شود اگر زایمان هیچ پیشرفتی ندارد.حرکت در رختخواب، ایستادن یا راه رفتن به قرارگرفتن چنین در موقعیت زایمان کمک می کند.

مراحل زایمان طبیعی

وقتی­ دهانه­ رحم کاملا باز شود و به نظر می رسد سر جنین در کانال تولد به سمت بیرون هدایت می شود، پرستار مادر را آماده می کند.

هنگامی که سرجنین در دهانه واژن دیده می شود، از مادر خواسته می ­شود به آهستگی فشار دهد. زمانی که سر جنین خارج شد، به مادر گفته می شود فشار دادن را متوقف کند.

پزشک مطمئن می شود بند ناف دور گردن نوزاد پیچیده نشده باشد. سپس مادر می تواند فشار دهد تا نوزاد بطور کامل خارج شود. بند ناف بریده می شود.

جفت 20 دقیقه بعد خارج می شود. گاهی اوقات سر جنین آنطور که انتظار می رود در کانال تولد حرکت نمی کند. اگر این اتفاق بیفتد، پزشک از پنس یا دستگاه مکش برای حرکت نوزاد استفاده می کند.