10 دسامبر 2020
دسامبر 10, 2020

خار پاشنه

0 Comment

خار پاشنه

خار پاشنه : فاسیای کف پا در حقیقت ، باندی پهن در کف پا می باشد که از پاشنه پا تا نوک انگشتان پا امتداد یافته است ؛ حال آن که چنانچه فاسیا دچار التهاب شود و این التهاب تداوم یابد ؛ می تواند موجب نشت و رسوب کلیسم در نقطه پیوند فاسیا به پاشنه پا شده و به خار پاشـنه بدل گردد. ( متخصص ارتوپد )

خار پاشنه ، نوعی زائده استخوانی خار مانند است که در استخوان پاشنه پا نمود می یابد ؛ این زائده گاها دردناک شده و می تواند منجر به اختلال در راه رفتن شود.

لازم به ذکر است که خود خار پاشـنه ، هرگز سبب ایجاد درد نشده و درد موجود در پاشنه پا ، از کشیدگی فاسیای کف پا نشأت می گیرد.

برای تشخیص دقیق این بیماری باید به متخصص ارتوپد مراجعه گردد.

دکتر محمد ابراهیم طاهریان بهترین متخصص ارتوپد در تهران و از حاذق ترین پزشکان این حوزه می باشند ؛ شما همراهان عزیز که از مشکل خارپاشنه رنج می برید می توانید با مراجعه به مطب ایشان از خدمات بهینه ای بهره مند شده و از درد مزمن ناشی از این بیماری رهایی یابید.
علل ایجاد کننده بیماری خار پاشنه

به طور کلی علت اصلی خار پاشـنه ، ناشی از آسیب یا فشار به نسج پاشنه پا می باشد که منتج به استخوانی شدن بست های کف پا و در واقع التهاب فاسیای کف پا می شود.
خار پاشنه

البته عوامل دیگری نیز وجود دارند که زمینه ابتلا به بیماری خارپاشنه را فراهم می سازند ؛ در ذیل به مهم ترین آن ها اشاره داشته ایم.

اضافه وزن
پوشیدن کفش نامناسب
صافی کف پا
زیاد یا کم بودن قوس کف پا
راه رفتن روی سطوح ناهموار
افزایش سن و متعاقبا تغییر جنس نسج فاشیای پلانتار
چرخش کف پا به بیرون ( Pronation ) و تشدید فشار وارده به بافت فاشیا
ضربات مداوم به کف پا ( به عنوان مثال انجام ورزش هایی که سبب کوبیده شدن مکرر کف پا به زمین می شوند )

علائم خار پاشنه

خار پاشـنه غالبا با درد در پاشنه پا ، خود را نمایان می کند. درد خار پاشنه ، در لبه داخلی پاشنه یا مرکز آن است.

لازم به ذکر است شدت درد خار پاشنه و درد کف پا ؛ در ابتدای روز و پس از برخاستن از خواب و استراحت ، به مراتب بیشتر از دیگر بازه های زمانی است و با راه رفتن ، به تدریج از میزان آن کاسته می شود.

همچنین توجه داشته باشید که درد خار پاشنه پس از اولین قدم بعد از نشستن طولانی مدت ، تشدید می گردد.

راه رفتن روی سطوح ناهموار و سخت و همچنین حمل اشیاء سنگین ؛ از دیگر مواردی که به افزایش درد خار پاشنه می انجامد.

خار پاشنه
درمان خارپاشنه

در راستای درمان خارپاشنه ، هم روش های غیرجراحی وجود دارد و هم روش جراحی.

البته باید اشاره داشت که پزشک متخصص ، به منظور درمان این بیماری در عمده موارد از درمان های غیرجراحی بهره برده و امکان درمان موفقیت آمیز را میسر می سازد.
درمان غیرجراحی خارپاشنه

اقدامات غیرجراحی جهت درمان خارپاشنه عبارتند از :

استراحت

به طور مثال افرادی که فعالیت های ورزشی ای انجام می دهند که طی آن به پاشنه آن ها فشار و ضربه وارد می شود ؛ برای درمان این بیماری باید فعالیت ورزشی خود را متوقف نموده یا به طور موقت قطع کنند.

سرما

از دیگر راهکارهای غیرجراحی که در راستای درمان خارپاشنه می تواند موثر واقع گردد ، قرار دادن پاشنه پا بر روی یک کیسه پلاستیکی مملو از یخ یا یک بطری یخ زده می باشد. ( این کار باید روزانه 3 الی 4 مرتبه و هر بار به مدت 20 دقیقه تکرار شود )

دارو

تجویز داروهای ضد التهابی از قبیل بروفن یا سلوکسیب نیز یکی دیگر از راه های درمان غیرتهاجمی خارپاشنه می باشد.

نرمش : با انجام برخی نرمش های خاص و ایجاد کشش ملایم بر روی عضلات پشت ساق فاشیای پلانتار می توان آن ها را منعطف تر و نرم تر نموده و درد ناشی از خارپاشنه را تسکین بخشید.

خار پاشنه

تزریق کورتون

با تزریق کورتون در موضع درد البته توسط پزشک متخصص ، می توان اقدام به درمان خارپاشنه نمود.

لازم به ذکر است که تزریق متناوب کورتون ، می تواند خطرناک بوده و منجر به پارگی فاشیای کف پا شده و در نتیجه فرد را با صافی کف پا و درد شدید مواجه سازد.

کفی طبی

با قرار دادن کفی های طبی ( از جنس سیلیکون ) در داخل کفش ، می توان پاشنه پا را نرم نگاه داشته و از افزایش درد پیشگیری نمود.

آتل شبانه

به طور طبیعی هنگامی که می خوابید ، کف پا به سمت پایین خم می شود که این امر منتج به ریلاکس شدن فاشیای پلانتار می گردد و در نتیجه زمانی که فرد از خواب بر می خیزد با درد صبحگاهی روبرو خواهد بود.

لذا با استفاده از آتل یا به عبارتی اسپلینت و بستن آن به پا و ساق در هنگام خواب ، می توان مچ پا را در حالت 90 درجه قرار داده و مانع کشیده شدن فاشیای پلانتار در حین خواب شد.

شوک ویو تراپی

در این روش ، امواج پرقدرت صوتی به پاشنه پا تابانده شده و بدین ترتیب با تسریع روند ترمیم آسیب های فاشیای پلانتار به درمان خارپاشنه می انجامد. ( این روش در همه افراد نتایج یکسانی ندارد )
درمان خارپاشنه با جراحی

چنانچه پس از یکسال درمان فعال ، همچنان از درد ناشی از این بیماری رنج می برید ؛ ممکن است پزشک شما برای تان انجام جراحی را تجویز نماید.