10 دسامبر 2020
دسامبر 10, 2020

جراحی بینی و چسب زدن بعد از عمل

0 Comment

جراحی بینی و چسب زدن بعد از عمل

جراحی بینی و چسب زدن بعد از عمل : اگر از ظاهر بینی خود راضی نیستید ، می توانید اقدام به جراحی بینی نمایید. جراحی بینی یا رینوپلاستی ، ممکن است به منظور تغییر فرم ظاهری بینی یا رفع مشکلات داخلی بینی انجام پذیرد.

پس از انجام عمل بینی یا به عبارتی همان رینوپلاستی ، توجه به مراقبت های بعد از جراحی بینی بسیار حائز اهمیت است.

یکی از نکاتی که بعد از جراحی باید در نظر گرفت چسب زدن بینی است. جراحان بینی توصیه می کنند که بعد از رینوپلاستی ، به بینی چسب زده شود تا پوست منقبض شده و استخوان و غضروف های آن به خوبی مستحکم گردند.

پس از جراحی بینی ، بینی دچار تورم می شود ؛ چسب زدن پس از عمل رینوپلاستی ، علاوه بر فرم دهی بهتر بینی ؛ باعث کاهش تورم نیز می شود و به روند بهبودی کمک زیادی می نماید.

توجه داشته باشید که اگر بافت بینی خراشیده شود ، پوست نمی تواند ساختارهای اطراف خود را کاملا بپوشاند و این امر ، منجر به ایجاد زخم و ناهمواری بر روی پوست می شود.

از این رو در خصوص جراحی بینی و چسب زدن بعد از عمل ؛ باید اشاره داشت که چسب زدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی ، می تواند از خراش بافت بین پوست و بافت استخوان و غضروف بینی جلوگیری کند.

 

مزایای چسب زدن به بینی

چسب زدن به بینی بعد از جراحی بینی ؛ به کاهش سریع تر تورم ، بهبود سریع و نتایج بهتر و دلخواه کمک قابل توجهی می کند.

چسب ، فشار مختصری روی پوست وارد می کند ؛ از این رو از منبسط شدن بافت نرم و پوست بینی جلوگیری می کند.

چسب ؛ به پوست بینی کمک می کند تا با فرم جدید خود سازگار شود.

مراحل چسب زدن بینی

جراحی بینی و چسب زدن بعد از عمل به صورت صحیح از قرار ذیل می باشد :

مرحله اول

چسب مناسبی برای انجام این کار تهیه کنید، چسب 1 سانتی متری و کاغذی مارک 3M مورد تایید می باشد.

مرحله دوم

در این مرحله ابتدا بیمار باید پوست صورت خود را با آب و صابون تمیز کند و پس از آن با استفاده از پنبه آغشته به الکل پوست بینی را تمیز کنید.

مرحله سوم

چسب را به ابعاد مشخص برش دهید: باعاد چسب با توجه به سایر بینی به شرح ذیل می باشد:

6 الی 8 قطعه به اندازه های 3 الی 4 سانتی متری

2 قطعه چسب به اندازه های 10 الی 12 سانتی متری

مرحله چهارم

در این مرحله چسب های برش خورده را باید به بینی خود بچسبانید.

برای چسباندن چسب توصیه می شود در مقابل آینه قرار گیرید و پس از آن تکه چسب های 3 الی 4 سانتی متری را از بالا به پایین به صورت عرضی بر روی بینی بچسبانید به گونه ای که بخشی از ان در زیر چسب دیگر قرار گیرد.

همچنین توصیه می نماییم چسب ها را به آرامی فشار دهید تا به خوبی بچسبد.

ادامه مرحله چهارم

پس از چسباندن قطعه چسب های 3 الی 4 سانتی ، تکه چسب های 10 الی 12 سانتی را به صورت U بر روی بینی خود بزنید.

زمانی که چسب را به صورت U در زیر بینی خود می چسبانید به این نکته توجه کنید که وسط نوار چسب باید در زیر نوک بینی قرار گیرد و ادامه آن را از دو طرف به سمت بالا بزنید.

به این نکته توجه کنید چسب ها جلوی سوراخ بینی شما را نگیرد و در تنفس تان اختلالا ایجاد نکند.

این بخش از چسب را که زدید به آرامی آن را مالش دهید تا به خوبی بر روی بینی بچسبد.

و در نهایت با استفاده از قیچی قسمتی از نوار چسب را که از بینی بیرون زده ببرید.

 

نکاتی درباره جراحی بینی و چسب زدن بعد از عمل

در خصوص چسب زدن بعد از جراحی بینی باید اشاره داشت که چسب زدن ، مراقبت های ویژه ای دارد ؛ به طور مثال برای برداشتن چسب ، باید حمام گرم داشته باشید و اجازه دهید آب روی بینی بریزد ؛ سپس بینی را با صابون و آب ملایم بشویید و چسب را به آرامی از پایین به بالا بردارید. ( از برداشتن چسب از بالا به پایین باید پرهیز کنید )

همچنین توجه داشته باشید که بینی را ، بدون هیچ گونه مالشی خشک کنید و پس از آن مجددا به بینی چسب بزنید. چسب زدن به بینی در جلسات اول ، توسط جراح معالج انجام می شود و پس از آن به شما آموزش داده می شود که چطور خودتان در منزل این کار را انجام دهید.

مدت زمان چسب زدن بینی پس از رینوپلاستی

غالبا بعد از انجام رینوپلاستی ، توصیه می شود بینی دو تا سه هفته چسب زده شده و برای داشتن نتایج مناسب تر به چسب زدن بینی تا چند ماه ادامه داده شود.

به طور کلی زمان لازم برای استفاده از چسب بینی ، بستگی به نوع پوست بینی داشته و در هر فردی متفاوت است.

لذا چسب زدن بینی در افراد با پوست ضخیم با افراد با پوست نازک کاملا متفاوت است.

به عنوان مثال ؛ در صورت داشتن پوست نازک ، چسب باید تا شش ماه روی بینی زده شود و مشکلی ایجاد نخواهد کرد. اما مدت زمان چسب زدن به بینی در افراد با پوست ضخیم باید به مدت طولانی تری استفاده شود.

چند وقت یک بار باید چسب بینی را عوض کرد ؟

زمان تعویض چسب در افراد به نوع پوست بینی آن ها بستگی دارد ، بنابراین باید بگوییم در افرادی که پوست آن ها معمولی یا با چربی نرمال است توصیه می شود یک روز در میان چسب بینی را عوض کنند ، اما در افرادی که پوست بینی شان چرب است می توان هر روز این کار را انجام داد و در نهایت آن افرادی که پوست خشکی دارند در 3 روز یکبار این کار را انجام دهند.

افراد به این نکته توجه کنند پس از کند چسب ها اجازه دهید پوست بینی 2 الی 3 ساعت هوا بخورد و پس از آن اقدام به زدن چسب بینی کنند.

آیا به جز چسب زدن بینی راه دیگری برای کاهش تورم و التهاب وجود دارد ؟

در عمل جراحی بینی چه در روش باز و چه در روش بسته تورم و کبودی امری طبیعی محسوب می شود.

دلیل تورم بینی پس از رینوپلاستی برش هایی است که برای اعمال تغییرات بر روی بینی زده شده و باعث می شود بینی به صورت موضعی دچار تورم شود.

همچنین در صورتی که در طول عمل جراحی تغییراتی نیز بر روی اسکلت بینی ایجاد شود علاوه بر بینی گونه ها نیز دچار تورم و کبودی می شوند.

کاهش تورم بینی با استفاده از کمپرس یخ

استفاده از کمپرس یخ در 24 ساعت اولیه تاثیر بسزایی در کاهش تورم بینی دارد بنابراین می توانید بعد از جراحی بینی از کمپرس یخ استفاده کنید.

اما به این نکته توجه داشته باشید که کمپرس یخ فقط باید بر روی گونه ها گذاشته شود و از قرار دادن آن به طور مستقیم بر روی بینی پرهیز شود.

در صورتی که کمپرس یخ به صورت مستقیم بر روی بینی قرار گیرد می تواند باعث جابه جایی غضروف یا استخوان پیوندی شود.

چنانچه پس از انجام این روش ها احساس کردید که بینی تان همچنان متورم است نگان نشوید چرا که امری طبیعی بوده و به مرور زمان رفع می شود.

کبودی و تورم یک سوم بالایی بینی 5 الی 6 ماه طول ، یک سوم میانی 6 الی 9 ماه و یک سوم پایینی 9 الی 1 سال طول می کشد تا به طور کامل رفع شود.