08 مارس 2021
مارس 8, 2021

بارداری

0 Comment

بارداری

منظور از بارداری ، بازه زمانی بین بارور شدن تخمک تا موعد زایمان و تولد جنین می باشد. بارداري یا حاملگی ، در حقیقت فرآیندی است که علیرغم تغییرات فیزیولوژیک متعددی که به همراه دارد ؛ تجربه آن برای هر زنی خوشایند است. ( متخصص زنان اهواز )

ناگفته نماند این تغییرات ، غالبا خطری برای سلامت مادر و جنین ایجاد نکرده و اکثریت خانم ها دوران بارداری خود را بدون مشکل سپری نموده و زایمان سالمی خواهند داشت.

البته در برخی موارد ممکن است سلامت مادر و جنین در معرض خطرات جدی از جمله فشار خون ناشی از بارداری ، دیابت بارداری و غیره قرار داشته باشد ؛ در این موارد نیاز به مراقبت های دوران بارداری زیر نظر متخصص زنان و زایمان ضرورت می یابد.

چگونگی بارداری

زمانی که لقاح صورت می گیرد ؛ اسپرم خارج شده از بدن مرد از طریق دهانه رحم ، به داخل رحم مادر نفوذ یافته و با هدف رسیدن به تخمک و راه یافتن به آن ، به سمت لوله های رحمی یا اصطلاحا لوله های فالوپ حرکت می کند.

حال چنانچه اسپرم ، موفق به انجام فرآیند فوق گردد تخمک ، بارور شده و بارداری اتفاق خواهد افتاد.

زمانی که تخمک بارور می گردد ؛ دیواره خارجی آن تغییر حالت داده و بدین ترتیب از ورود اسپرم دیگر ممانعت به عمل می آید.

علائم بارداری

علائم اولیه بارداری که در سه ماهه اول شروع می شود شامل موارد زیر است :

عدم وجود دوره قاعدگی
احساس خستگی
حالت تهوع
نوسانات خلقی
تغییرات سینه از جمله تورم یا حساسیت به لمس
و برخی علائم دیگر

علائم سه ماهه دوم و سوم بارداری می تواند شامل موارد زیر باشد :

سوزش سردل
یبوست
اختلال در خواب
تورم پا یا انگشتان دست
انقباضات ملایم شکمی
دوران بارداری

در صورت عدم وجود خطرات جدی طی پروسه بارداري و در حالت نرمال ، می بایست در پایان هفته های 42 – 37؛ حاملگی خاتمه یابد.

چنانچه نوزاد قبل از این بازه زمانی ؛ یعنی قبل از هفته 37 بارداري ، متولد گردد ؛ بدین معناست که زایمان زودرس اتفاق افتاده و در نتیجه نوزاد باید تحت مراقبت های ویژه قرار گیرد.

تولد نوزاد پس از پایان هفته 41 بارداري نیز مشکل ساز خواهد بود. تا جایی که منجر به از بین رفتن تدریجی جفت می گردد و سبب بروز اشکال در دریافت مواد مغذی و اکسیژن کافی برای جنین خواهد شد.

سخن پایانی

به طور کلی به منظور پیشگیری از بارداري ناموفق ؛ به تمامی خانم هایی که قصد بارداري دارند توصیه می شود که از چند ماه قبل از اقدام به بارداري به پزشک متخصص زنان و زایمان رجوع کنند.

تا بدین ترتیب از لحاظ سلامت فیزیکی و روانی ؛ مورد آنالیز و بررسی قرار گیرند و در صورت تایید سلامت این موارد ، نسبت به حامله شدن اقدام نمایند.

همچنین تاکید می شود به منظور بارداري و زایمان موفق و سالم ؛ خانم های باردار ، طی پروسه بارداري از برنامه مراقبت های بارداری که پزشک برای شان تجویز می کند نیز تبعیت نمایند.